Jak długo pracujesz na laptopie?

Laptop battery

Na to pytanie warto sobie odpowiedzieć na długo przed zakupem nowego notebooka. Po kilku godzinach pracy z niewygodną klawiaturą czy nieergonomiczną płytką dotykową można być tak zmęczonym, że jakość obrazu i wydajność laptopa przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Jeśli w dodatku pada bateria, sytuacja robi się mocno nieciekawa.

Różni użytkownicy

Jeżeli korzystasz z laptopa od czasu do czasu i głównie w biurze, baterie do laptopów i ergonomia samych maszyn mają zapewne dla Ciebie mniejsze znaczenie. Aktualnie na rynku praktycznie nie zdarzają się laptopy, których bateria wytrzymuje mniej niż 3 godziny. W klasie biznesowej nie ma też raczej modeli z klawiaturami typu „za żadne skarby nie da się na tym pisać”.

Możliwe jednak, że potrzebujesz swojego laptopa w drodze i to do czegoś więcej niż tylko oglądanie filmów. Wtedy potrzebujesz laptopa, który wytrzyma na baterii około 6-7 godzin. Takie wcale nie są już rzadkością, a rekordowe modele mogą działać kilkanaście godzin bez przerwy.

Laptop battery

fot. Asus.com

Mobilność i zużycie energii

Akumulatory do laptopów mają pojemność od 20 do ponad 100 Wh. Przy takim samym zużyciu energii, ta druga wartość powinna wystarczyć na 5-krotnie dłuższy czas pracy. Niestety akumulator 9-komorowy o pojemności 100 Wh może ważyć nawet 0,75 kg, a więc znacznie za dużo, by móc wykorzystać go w ultrabooku. Ograniczanie wagi baterii do laptopów jest procesem powolnym, producenci przyłożyli się więc do zadania od drugiej strony i obniżyli zużycie energii przez laptopy.

Wybierając notebooka można zwrócić uwagę czy korzysta on z procesora niskonapięciowego. Są one nieco mniej wydajne, ale zużywają o wiele mniej energii i produkują mniej ciepła. Przez to mniej energii zużywa też układ chłodzenia. Może jej nawet nie zużywać wcale, jeżeli kupisz laptopa z pasywnym układem chłodzenia.

Część nowych laptopów jest też wyposażana w dodatkowe oprogramowanie pozwalające za pomocą skrótu klawiszowego przejść w tryb energooszczędny. Przeważnie oznacza on ograniczenie podświetlenia ekranu, wyłączenie dedykowanej karty graficznej i korzystanie z grafiki zintegrowanej oraz ograniczenie taktowania procesora do wartości, w której aktywny układ chłodzenia nie musi być uruchomiony.

Dobrym przykładem połączenia mocnej baterii do laptopa i niskiego zużycia energii jest Lenovo ThinkPad T550. Ten 15 calowy laptop biznesowy ma dwie baterie połączone w systemie Power Bridge. Wewnętrzny akumulator o pojemności 44 Wh i dołączany z zewnątrz (w zatoce) akumulator o pojemności 23 Wh dają w tym wypadku rewelacyjny 11-godzinny czas pracy.