Czym właściwie jest stacja graficzna?

fot. lenovo.com

Dowolny współczesny laptop dla graczy oferuje możliwości, jakie 10 lat temu charakteryzowały stację graficzną. Wtedy, a nawet jeszcze wcześniej powstawała grafika komputerowa, także 3D. Oczywiście jej renderowanie trwało dłużej, a efekt nie był aż tak zapierający dech jak współczesne produkcje, ale przecież z lat dwutysięcznych pochodzi całkiem sporo projektów graficznych, które do dziś mogą się podobać. Co w takim razie się zmieniło?

Rozdzielczość

Dowolny współczesny laptop dla graczy oferuje możliwości, jakie 10 lat temu charakteryzowały stację graficzną

fot. lenovo.com

Jeszcze nie dawno wyświetlacze HD Ready były górną granicą możliwości dla powszechnie dostępnych urządzeń. Teraz nawet niewielkie ultrabooki mogą mieć rozdzielczość QHD, a telewizja cyfrowa może operować w Ultra HD. Ekran o rozdzielczości ok. 3200 x 1800 nie jest oczywiście niezbędnym elementem stacji graficznej, ale bardzo się jej przydaje.

Karta graficzna

Profesjonalne karty graficzne najczęściej należą do serii NVIDIA Quadro lub AMD FirePro. Na bazie tych pierwszych dostępne są również popularne HP Quadro. Zabawę z grafiką 3D można rozpocząć od kart takich jak NVIDIA Quadro 620, ale nawet mobilne stacje graficzne wyposażane są w mocniejsze NVIDIA Quadro K2100. Najmocniejsze karty graficzne takie jak NVIDIA Quadro K6000 lub AMD FirePro W9100 są przeznaczone dla stacjonarnych stacji graficznych i mogą samodzielnie kosztować tyle, co dobrej klasy komputer, a nawet podstawowo wyposażona stacja robocza.

Moc obliczeniowa

Mimo iż znaczna część zadań przeniesiona jest na kartę graficzną, stacje graficzne wymagają także innych mocnych podzespołów. W przypadku stacjonarnych stacji roboczych są to przeważnie procesory Intel Xeon, w laptopach trzeba zadowolić się procesorami Intel Core i7-4900MQ. W obu wypadkach rozsądny RAM zaczyna się na poziomie 8 GB. Mobilne stacje robocze mogą być zazwyczaj rozbudowane do 32 GB RAM, co jest już wartością jak najbardziej zadowalającą. Podstawowe modele stacjonarnych stacji graficznych mają podobne ograniczenie, ale najbardziej zaawansowane stacje robocze mogą mieć potencjalnie nawet 512 GB RAM, jeśli użytkownik znajdzie zastosowanie dla tak kolosalnej pamięci operacyjnej.