Formatowanie komputera – czy jest rzeczywiście takie trudne?

Dość często w laptopach zdarzają się usterki związane z systemem operacyjnym

Dość często w laptopach zdarzają się usterki związane z systemem operacyjnym. Niekiedy większość można rozwiązać tylko w jeden sposób- formatowanie komputera. Dla przeciętnego użytkownika, jest to zapewne pojęcie znane, jednakże groźnie brzmiące. W przeszłości formatować komputer rzeczywiście potrafiły tylko nieliczne osoby. Dziś wygląda to nieco inaczej, wiedza osób korzystających z laptopów zwiększa się, dlatego też zamiast zanosić sprzęt do serwisu, wolą na własną rękę spróbować naprawić problem, gdyż wbrew pozorom ciężko podczas tego procesu wyrządzić jakieś duże szkody.

Jak zabrać się za formatowanie?

Dość często w laptopach zdarzają się usterki związane z systemem operacyjnymPrzede wszystkim musimy zaopatrzyć się w płytę instalacyjną do preferowanego przez nas systemu operacyjnego. Windows 10, windows 8, windows 7- to tylko niektóre z nich. Jak już podejmiemy decyzję, możemy zabierać się do pracy. Przed włożeniem płyty do napędu zmień w biosie „bootowanie” z dysku twardego na stację dysków. Następnie wkładamy płytę do napędu i robimy reset komputera. Będziemy poproszeni o wciśnięcie dowolnego przycisku na klawiaturze, aby spowodować rozruch z płyty- oczywiście należy to zrobić. Teraz powinniśmy zauważyć kreator instalacji systemu. Czytamy instrukcje i krok po kroku przechodzimy ten proces. Najtrudniejszy może okazać się krok z „partycjami”. Konieczne jest sformatowanie partycji, na której wcześniej znajdował się system (najczęściej „dysk C”). W międzyczasie musimy również podać odpowiedni klucz produktu. Gdy proces instalacji zakończy się, połowa sukcesu jest za nami.

Teraz należy zainstalować sterowniki. Przykładowo w modelu Dell Latitude 3310 możemy znaleźć procesor Intel Core i3 8145U, zintegrowaną kartę graficzna Intel UHD Graphics 620, świetną kartę dźwiękową, kartę sieciową, złącza, oraz płytę główną – do tych podzespołów należy zainstalować odpowiednie oprogramowanie, które możemy znaleźć na stronie producenta lub w zestawie z zakupionym laptopem. Czasem konieczne będzie również zainstalowanie sterowników do kamerki czy mikrofonu. Po wykonaniu tych czynności komputer jest gotowy do użycia.

Komputer zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com