Ustawiasz tak monitor? Zepsujesz sobie wzrok!

fot. hp.com

Posiadaczy komputerów możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsi korzystają z komputerów stacjonarnych, zaś drudzy z laptopów. O ile w przypadku laptopów nie mamy do czynienia z oddziaływaniem światła na ekran, o tyle w przypadku pecetów już tak. Dziś pokażemy Wam w jaki sposób należy ustawić monitor, aby chronił nasz wzrok.

A Ty jak ustawiasz swój monitor?

Blisko 50% korzystających z komputerów stacjonarnych ustawia swój monitor przodem do okna, czyli naraża matrycę na promieniowanie

fot. hp.com

Z obserwacji rynku oraz for internetowych wynika, że posiadacze komputerów stacjonarnych nie zwracają uwagi na usytuowanie monitora względem okna. Ma to wielkie znaczenie, ponieważ przez okno przedostają się promienie słoneczne oraz UV (https://pl.wikipedia.org/wiki/Ultrafiolet), które docierając do naszych oczu mogą je osłabiać z każdym dniem. Nieodpowiednie ustawienie monitora wcale nie musi oznaczać niekomfortowej pracy. Fakt, że większość modeli nie odbija światła w sposób widoczny nie oznacza, że nasze oczy tego nie odczuwają.

Blisko 50% korzystających z komputerów stacjonarnych ustawia swój monitor przodem do okna, czyli naraża matrycę na promieniowanie. Bezpieczni będą ci, którzy noszą okulary, bowiem szkła odbijają większość światła. Osoby ze zdrowym wzrokiem przez wiele lat nie będą odczuwać efektów promieniowania poza zmęczeniem oczu. Widoczne pogorszenie wzroku może być widoczne dopiero po kilku, lub nawet kilkunastu latach.

Jak należy ustawiać monitory

Monitor powinno się ustawić tyłem do okna. Nie ma obaw, że promienie słoneczne stopią plastik (czytaliśmy też takie opinie). Powinien on być nakierowany na wprost użytkownika. Umiejscowienie ekranu pod kątem skutkuje przyjmowaniem promieni słonecznych ze ścian (jeśli mają kolor jaskrawy lub biały). Warto dodać, że ustawienie w dokładnie taki sam sposób głośników poprawi efekt stereo. Dlaczego? Ponieważ zazwyczaj biurko ustawiamy w taki sposób, aby fotel przylegał do ściany, co skutkuje lepszym rozproszeniem dźwięku i jego głębszym basem.

Nie daj się zaskoczyć!

Z roku na rok przybywa pacjentów narzekających na problemy ze wzrokiem. Większość dolegliwości bierze się ze złego ustawienia monitora i nie przestrzegania podstawowych zasad BHP. Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu skłoni Was do refleksji i większej troski o zdrowie oczu.