Ultra stacja – HP ZBook 15u G2

fot. hp.com

Jak dużo może 15 calowy laptop ważący poniżej 2 kilogramów? Okazuje się, że całkiem sporo pod warunkiem, że jest to HP ZBook 15u G2 – jedna z najlżejszych stacji roboczych dostępnych aktualnie na rynku, wyposażonych w wyświetlacz o przekątnej 15,6 cala.

W obudowie ultrabooka

HP ZBook 15u G2 – jedna z najlżejszych stacji roboczych dostępnych aktualnie na rynku, wyposażonych w wyświetlacz o przekątnej 15,6 cala

fot. hp.com

HP ZBook 15u G2 nie przypomina zbytnio ZBooka 15 G2. Jednak literka w nazwie oznacza bardzo istotną różnicę. W HP ZBook 15u G2 zastosowany został procesor niskonapięciowy, właśnie  z serii U. Pozwoliło to projektantom umieścić całość w obudowie o grubości 21 milimetrów. I trzeba przyznać, że jest to magnezowa obudowa wykonana z klasą i dużą dbałością o detale. HP ZBook 15u G2 jest elegancki, wytrzymały i dobrze wyposażony w złącza. Niestety klawiatura nie posiada bloku numerycznego, jest natomiast manipulator punktowy z oddzielnymi przyciskami.

Obraz

ZBook posiada matrycę o rozdzielczości Full HD o świetnych parametrach. Bardzo dobre jest zwłaszcza pokrycie palety barw (100% sRGB / 75% AdobeRGB), ale jasność ekranu, kąty widzenia i kontrast również nie pozostawiają wiele do życzenia. Teoretycznie w mobilnej stacji graficznej mógłby być dostępny jeszcze lepszy wyświetlacz. Są takie przykładowo w cięższym HP ZBook 15 G2 (bez u). Wspomniany wcześniej wyświetlacz jest jednak dość dobry by nie tylko zachwycać się grafiką, ale też pracować z nią.

Możliwości

Sercem HP-ka jest jeden z najlepszych dostępnych obecnie procesorów niskonapięciowych – Intel Core i7-5600U. Uzupełniają go dysk SSD i 16 GB RAM. W najsłabszej konfiguracji trzeba się zadowolić grafiką zintegrowaną, a ponieważ to wyklucza pracę z grafiką 3D, lepiej nieco dopłacić za AMD Fire Pro M4170.

HP ZBook 15u drugiej generacji jest bardzo mobilną stacją roboczą, należącą do tej samej klasy, co Fujitsu Celsius H730 i Lenovo ThinkPad W550s. Wszystkie te laptopy są próbami połączenia cech stacji roboczej (wydajność, grafika), laptopa biznesowego (jakość, wyposażenie w złącza, dostęp do podzespołów) i ultrabooka (smukła sylwetka, czas pracy na baterii, procesor typu U). Nie konkurują z urządzeniami, które potrafią tylko jedno, stają się natomiast bardzo uniwersalnymi narzędziami dla współczesnego biznesmena.