Najmniejszy laptop z procesorem Intel Xeon – HP ZBook Studio G3

Upchnięcie w niewielkiej obudowie procesora 4-rdzeniowego o standardowym napięciu do tej pory udawało się jedynie Fujitsu

Upchnięcie w niewielkiej obudowie procesora 4-rdzeniowego o standardowym napięciu do tej pory udawało się jedynie Fujitsu. HP ZBook Studio zdaje się jednak przełamywać kolejną barierę w łączeniu mobilności i wydajności (o czy także pod tym linkiem: http://www.kuzniewski.pl/k1619,laptopy-hp-zbook.html). Ten 15-calowy notebook waży w podstawowej konfiguracji ok. 2 kilogramów i ma poniżej 20 mm grubości. Bardzo niewiele różni się więc wymiarami od laptopów biznesowych wyposażonych w niskonapięciowe Intele U. Tyle, że można go wyposażyć w 4-rdzeniowe, mające 8 MB pamięci podręcznej procesory Intel Core i7-6820HQ, a potencjalnie nawet w najmocniejsze z dostępnych dla laptopów procesory Intel Xeon.

Upchnięcie w niewielkiej obudowie procesora 4-rdzeniowego o standardowym napięciu do tej pory udawało się jedynie Fujitsu

fot. hp.com

Fenomenalne możliwości

Wydajność CPU to nie wszystko w przypadku mobilnej stacji roboczej. ZBook Studio może jednak być naprawdę doskonale wyposażony. Dostępne konfiguracje obejmują między innymi 4 matryce do wyboru – standardowe wyświetlacze Full HD i 4K, ekran dotykowy o rozdzielczości Full HD i profesjonalny 4K o niemalże 100% pokryciu palety AdobeRGB. Zgodnie z nazwą laptop ten może być użyty do obróbki materiałów graficznych i animacji 3D. Przydają się do tego także 32 GB RAM, karta graficzna nVidia Quadro M1000M i opcjonalna możliwość zakupu dysku SSD podłączanego bezpośrednio pod szynę PCI. Nic dziwnego, że model ten spotyka się z dość entuzjastycznymi recenzjami.

Dlaczego wciąż produkuje się większe laptopy?

W ofercie HP są mobilne stacje robocze o znacznie pokaźniejszych wymiarach – HP ZBook 15 G3 i HP ZBook 17 G3. Mają one takie same procesory jak HP ZBook Studio, wcale nie są też tańsze. W takim razie w czymś muszą być lepsze i tak jest w istocie. ZBook Studio ma klawiaturę pozbawioną bloku numerycznego, płytkę dotykową ze zintegrowanymi przyciskami, brakuje w nim manipulatora punktowego. Części użytkowników nie będzie to przeszkadzać, ale w pewnym momencie każdy zauważy, że laptop ten jest lekki między innymi dlatego, że ma 6-komorową baterię o pojemności 64 Wh, podczas gdy standardem w mobilnych stacjach roboczych są 9-komorowe baterie o pojemności 80-100 Wh. HP ZBook Studio nie może też wykorzystać najpotężniejszych kart graficznych.

Ocena

HP ZBook Studio G3 jest prawdopodobnie najmocniejszym laptopem ważącym w maksymalnej konfiguracji poniżej 2,5 kg. Korzysta z fenomenalnej grafiki i wygląda prawie jak ultrabook. Nie jest idealny, ale trudno wskazać w nim istotną wadę.