Baterie do notebooków jako ich pięta achillesowa

Standardowa litowo-jonowa bateria o napięciu 11.1 V (lub 10.8 V) wytrzyma ok. 500 cykli ładowania/rozładowywania zanim przestanie być użyteczna

Standardowa litowo-jonowa bateria o napięciu 11.1 V (lub 10.8 V) wytrzyma ok. 500 cykli ładowania/rozładowywania zanim przestanie być użyteczna. Jeśli ładujesz notebooka raz dziennie, łatwo policzyć, że ta w którą był na początku wyposażony, starczy na około 1,5 roku. Jeśli po tym czasie chcesz wymienić sprzęt, możesz nabyć nawet notebooka z niewymienną baterią. Pod koniec użytkowania czasy pracy na baterii wyraźnie spadną, a Ty będziesz mieć dobry powód by kupić nowego. Jeśli nie – musisz pomyśleć o tym jeszcze przed zakupem.

Wymiana baterii

Standardowa litowo-jonowa bateria o napięciu 11.1 V (lub 10.8 V) wytrzyma ok. 500 cykli ładowania/rozładowywania zanim przestanie być użyteczna

fot. kuzniewski.pl

O ile w laptopach biurowych stosunkowo łatwo wymienia się baterię, o tyle w wielu ultrabookach i hybrydach, a coraz częściej także pełnowymiarowych notebookach biznesowych jest to niemożliwe. Zakładając silną eksploatację baterii upewnij się, że w twoim laptopie będzie można wyjąć ją bez specjalistycznych narzędzi i naruszenia plomby gwarancyjnej. Możesz kupić drugą identyczną baterię, jeśli zamierzasz je zamieniać w czasie dnia pracy (np. pracujesz w drodze i nie zawsze w ciągu doby masz dostęp do gniazdka), ale jeśli miałaby leżeć w szafie do przyszłego roku, lepiej kup ją dopiero wtedy. Baterie na wymianę kupuj tylko u sprawdzonych dystrybutorów – łatwo zarówno o pomyłkę jak i celowe wprowadzenie w błąd. Każda bateria ma oznaczenie modelu, inne dla każdego producenta laptopów. Potrzebujesz identycznej baterii, a nie tylko wyglądającej podobnie.

Power-Bridge

Rozwiązanie stosowane w modelach biznesowych Lenovo łączy zarówno zalety jak i wady dotychczas stosowanych (bateria wymienna i niewymienna). Zewnętrzna bateria pozwala dostosować przewidywany czas pracy do potrzeb, a jej wyjęcie pozwala obniżyć wagę laptopa z zachowaniem rezerwy 2-4 godzin normalnej pracy. W razie potrzeby zewnętrzna baterię można wymienić. Faktycznie bardziej zużywa się jednak ta wewnętrzna i z tym jest drobny problem. Twój ThinkPad może po półtora roku zostać z bezużyteczną baterią wewnątrz, której nie da się wyjąć i całkiem jeszcze niezużytą baterią zewnętrzną. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że spora część biznesmenów od razu w momencie zakupu decyduje się na 2 baterie zewnętrzne: 24 Wh i 72 Wh.

Baterie do laptopów (więcej pod linkiem) ze względu na swój ciężar i brak odporności na zużycie są najsłabszym punktem wielu laptopów. Warto przyjrzeć im się bliżej przed zakupem, by potem nie zostać uzależnionym od gniazdka, co całkiem zepsułoby całą ideę.