Akumulator w laptopie jest jedną z ważniejszych, chociaż niedocenianych, elementów. Dobra bateria pozwala długo pracować nawet wtedy, gdy nie mamy dostępu do prądu. Co warto wiedzieć o dostępnych obecnie na rynku akumulatorach? Jak o nie dbać? I kiedy trzeba je wymienić? Przedstawiamy kilka faktów, które powinien znać każdy właściciel laptopa.
Baterie do laptopów – kilka faktów
Baterie do laptopów dzieli się na: podstawowe i dodatkowe. Podstawowe to akumulatory zamontowane wewnątrz urządzenia. Stanowią one główne źródło zasilania. Wiele modele umożliwia podłączenie dodatkowego akumulatora (2 baterie posiadają niektóre laptopy Lenovo ThinkPad). Taka bateria przedłuża czas pracy i ułatwia korzystanie z komputera w terenie, dlatego wiele firm decyduje się na zakup komputera z dodatkową baterią dla przedstawicieli handlowych i innych osób, które często spotykają się z klientami poza biurem.
Akumulatory składają się z ogniw oraz płytki z elektroniką. Ogniwa litowo-jonowe wykorzystywane w standardowych laptopach zwykle pozwalają na około 500 cykli załadowania i rozładowania baterii, następnie ich pojemność spada. Urządzenia klasy Premium posiadają baterie do laptopów zbudowane z ogniw wyższej jakości i producenci deklarują nawet żywność do ponad 1500 cykli.
Warto jednak wiedzieć, że takie wyliczenia są czysto teoretyczne – biorą one pod uwagę umiarkowane natężenie prądu i temperaturę otoczenia, która wynosi około 25 stopni C. Użytkownicy notebooków nie są w stanie spełnić takich norm, dlatego żywność akumulatora zwykle jest niższa niż deklaracje producenta.
Jak przedłużyć żywność baterii?
Starzenie się baterii uzależnione jest od kilku czynników. Znaczenie ma przede wszystkim wiek ogniw oraz cykl ładowania – rozładowania. Ważna jest również:
- temperatura pracy
- stopień eksploatacji
- stopień naładowania
Aby zwiększyć żywotność akumulatora, warto zadbać o odpowiednią temperaturę. Baterie do laptopów najlepiej działają w temperaturze 25 stopni C. Producenci zalecają odpowiednie chłodzenie urządzenia. Należy pamięć, aby zapewnić odpowiedni obieg powietrza – wentylacja jest utrudniona, gdy kładziemy komputer na pościeli lub innej miękkiej powierzchni. Warto systematycznie czyścić otwory wentylacyjne i sam wentylator. Należy również unikać doładowywania. Minimum raz w tygodniu powinniśmy całkowicie rozładować akumulator i naładować go do 100 procent. Krótkie cykle nie są korzystne dla akumulatora, a ciągłe jego podłączenie do sieci prowadzi do przegrzania.